Yehudi Menuhin hegedűművész kezdeményezésére az UNESCO 1975-ben a zene világnapjává nyilvánította október elsejét.
Menuhin úgy vélte, hogy a muzsika ezerféle színe, és azok megismerése közelebb viszi az embereket egymáshoz.
„Arra szeretnék buzdítani minden várost, falut és országot, hogy rendezzenek sokféle zenei eseményt ezen a napon. Örülnék, ha nemcsak koncerteken, rádióműsorokban szólalnának meg régi és főként mai művek, hanem spontán megnyilvánulásként utcákon és tereken is muzsikálnának énekesek, kórusok, jazz-zenészek és a komolyzene legjelentősebb előadói.”
Hazánkban is sokféle módon ünneplik ezt a napot. Idén sok dolgon kellett változtatni a COVID-19 miatt, de azért a legtöbb iskola, óvoda megtalálja a módját, hogy mégis különleges, zenés-énekes legyen a mai nap. Persze mi megint itthon ülünk némi náthával, az eső is csepereg, így valami könnyen elkészíthető, kevés alapanyagot igénylő dolgot szerettem volna, ami kapcsolódik a zenéhez. Megnéztük a hangszeres kosarunkat, rögtön vita lett abból, ki kapja a furulyát.
Tehát alkotni kell valamit, amit lehet fújni.
A választásom egy gyors papír szívószálas pánsípra esett.
Kellékek:
- 15 db papír szívószál
- hobbiragasztó
- olló
- díszítéshez dekortapasz, fonal vagy amit szeretnél
Elkészítés:
- Tedd a szívószálakat egymás mellé, az egyik végük illeszkedjen valami stabil felülethez, hogy biztosan egy magasságban legyenek (én könyvet használtam). Jelöld be a méreteket: szálanként fél centiméterrel csökkenjenek. Nekem 19cm volt a leghosszabb szál, így a legkisebb 12cm lett.
- Aztán vágd le a végeket a jelölésnél. Ha nagyon benyomódna a szívószál vége vágásnál kis ecset nyelének a végével vagy vékony ceruza segítségével visszaigazíthatod.
- Ragaszd egymáshoz a 15 szívószálat. Továbbra is használd a támasztékodat, hogy biztosan egy magasságba maradjanak, illetve vízszintes felületen dolgozz, ne a levegőben, mert könnyen elmozdulnak a szívószálak és hullámos sípod lesz. Az esetleg kifolyó ragasztót egy fültisztító pálcika segítségével könnyen letörölheted a szívószálak közül
- Dekoráld
Persze amint elkészültek, használatba is vették, már a sokadik dalt adják elő vele.
Ma igyekezzetek Ti is időt találni egy kis zenehallgatásra, éneklésre vagy éppen zenélésre.
„…Megmondom a titkát, édesem a dalnak:
Önmagát hallgatja, aki dalra hallgat.
Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
Az hallja a mások énekét is szépnek…”
/Babits Mihály- A második ének részlet/