Nyári lámpások
A csillámló kis lámpásokat szinte minden gyerek szereti. Nem csak a téli ünnepek idején mutatnak jól a világító kis üvegek, nyáron is bátran készíthettek ilyesmit. Hangulatos fényforrás lehet akár a kerti asztalon, bokrok / fák ágára akasztva vagy a gyerekszobában egy polcon, komód tetején. Készülhet bármilyen gyerek által kedvelt témában, figurákkal. Mi most jó sok csillámporral tündér, – és manólámpásokat készítettünk.
Kellékek:
- nagyobb méretű üres befőttes üveg (kiürült savanyúságos, lekváros vagy mézes üveg pl. A manós 720ml – es üvegből készült)
- fekete karton
- tündér / manó sablon
- hegyes, éles kisolló vagy sniccer
- decoupage ragasztó
- ecset
- cellux
- csillámpor / színezett só (zárható zacskóban pár csepp ételfestékkel rázd össze a sót, majd tálcán szárítsad meg)
- vékonyabb drót / zseníliadrót a lámpás füléhez
- színben passzoló gyöngyök a drótfülre
- LED mécses vagy mini égősor (egyszínű vagy színes tetszés szerint)Valódi égő gyertyát, mécsest NE tegyetek bele. A belülről díszített mécestartók, lámpások gyúlékonyak! Kizárólag LED mécsessel, LED égősorral használható.
- dekoráció az üveg szájára (raffia, spárga, kötél, inda, csipkeszalag, művirág, gyöngy stb)
Elkészítés:
- Válaszd ki a megfelelő sablont, rajzold át a fekete kartonra majd vágd ki. Készíthetsz a manó vagy tündér mellé szabadon füvet, gombát, állatkákat körben az üvegben.
- Pici cellux darabokkal rögzítsd a kivágott mintákat az üveg belsejére neked tetsző elrendezésben
- Ha egyszínű csillámpor kerül mindenhová, akkor kend be az egész üveg belsejét körben a decoupage ragasztóval vékony rétegben és öntsd bele a csilláport. Forgasd többször körbe az üveget megdöntve, hogy mindenhová jusson csillám. A maradékot öntsd ki belőle egy lapra, így visszatöltheted a tartójába későbbi felhasználásra. Amennyiben több színt használtok, mindig csak azt a részt kend be ragasztóval, ahová az adott szín kerül. Miután az első részt bekented, töltsd bele a csillámport, forgasd körbe, öntsd ki a maradékot. Utána ragasztózd be a következő részt, csillámpor, forgatás, kiöntés és így tovább, míg nem végzel az egész üveggel. Ha a minta alá kerülne a csillám, finoman ütögesd meg az üveget és kihullik alóla a felesleg.
- Felkenés után a decoupage ragasztó fehér, ettől nem kell megijedni. Mire teljesen megszárad átlátszó, láthatatlan lesz.
- A fogófület vékony drótból a legkönnyebb elkészíteni, A virágkötő drót maradhat akár szabadon is, de gyöngyökkel szerintem jobban mutat és így kényelmesebb megfogni, felemelni vele a lámpást. Hajlítsd be a drót végét pici hurokba, így nem potyognak le a gyöngyök, egyszerűbb ráfűzni a szemeket.
- Az üvegek szájára először egy darabka spárgát vagy raffiát kötök szorosan. Ez alá csúsztatom be a drótfül végét, majd körbehurkolom és a felesleges drótvéget elhajtom hátrafelé. Utána addig tekerem még körbe a raffiával (vagy amit választottál) míg el nem tűnik a drótvég teljesen.
További megoldások, ötletek lámpásokhoz
Készíthetitek kisebb üvegből is, de az aprólékos picike formákat, tündéreket, manókat nagyon nehéz szépen kivágni, beleragasztani.
A minta és a csillámpor, színezett só kerülhet akár az üveg külső felületére is (mint a téli jeges hatású mécseseknél). Ennek előnye, hogy igazi gyertya, mécses is kerülhet bele, hátránya viszont, hogy hullik róla a csillámpor mindenfelé és könnyebben sérül a minta.
A világítással is sokféle hatást elérhettek: lehet hideg fényű LED mécsessel rejtélyes, meleg fényűvel hívogató, apró izzókkal tündérporos / szentjánosbogaras, színes izzókkal varázslatos stb.
Még néhány ötlet a Pinterestről: